دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (انواعdigital marketing را بشناسید)

روش های دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؛ معنی digital marketing  را بیشتر بدانید!

سوالی که برای خیلی از شما دوستان عزیز و طرفداران دکتر نظری پیش میاید این است که: دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا انقدر دیجیتال مارکتینگ مهم است. ما در این مقاله از سایت دکتر محمد حسین نظری؛ متخصص دیجیتال مارکتینگ، به این موضوع به صورت دقیق پرداختیم تا به راحتی و دقیق مقهوم این صنعت پرطرفدار را بدانید و با دید کامل وارد این رشته شوید.

در گذشته ای نچندان دور فردی بنام نیل پتل که به گفته مجله امریکایی فوربز یک دیجیتال مارکتر معروف و معتبر جهان است در جواب این سوال پاسخ میدهد و میگوید: ببینید، Digital Marketing به هرگونه فروش و بازاریابی و ارائه خدمات فیزیکی و مجازی میگویند که از طریق دستگاه الکترونیکی مانند: کامپیوتر انجام میشود میگویند. برگفته این توضیف و توضیح بسیار ساده صنعت دیجیتال مارکتینگ شغل نوپا و جدیدی نیست، زیرا در گذشته اولین بازاریابی دیجیتالی توسط رادیو و تلفن انجام شده و حدودا برای 100 سال پیش است.

جالب است بدانید که اولین بازاریابی و تبلیغات مربوط به اجرای یک اپرا بود که بعد از پخیش آن در رادیو به سرعت باور نکردنی تمامی این بلیط ها فروخته شد. بنابراین یادتان باشد که در digital marketing  استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است نه صرفا استفاده از برنامه و موتورهای جستجو و حتی میتواند این امر به صورت offline و online باشد. ما در دیجیتال مارکتینگ، به معرفی و افزایش فروش مصحولات برندمان از طریق چند رسانه الکترونیکی اقدام میکنیم و از ویژگی های بارز و مهم مارکتینگ توانایی سنجش و انواع کمپین های تبلیغاتی است.

 

تفاوت دیجیتال مارکتینگ آنلاین با آفلاین چیست؟

 • دیجیتال مارکتینگ آنلاین: 

در این نوع بازاریابی و جذب مشتری، که به اصلاح به آن بازاریابی آنلاین میگویند و متکی بر قضای مجازی و وب است، افراد متخصص با استفاده از ابزار های دیجیتال مارکتینگ  سرعت پاسخ دهی مخاطبین رجوع شده را بالا میبرد تا فرد مراجعه کننده بتوانند ارتباط بهتری با صاحب آن کسب و کار داشته باشد. در بازاریابی آنلاین، اگر کمپین خاصی برگزار شود به راحتی میشود کمپین ها را track یا رصد کرد و میتوان یک تست A/B از آن گرفت تا متوجه شویم کمپینی که برگزار کردیم تا چه حد موفق بوده و آیا از گذشته سود بیشتری گرفته شده است یا خیر!؟

برای انجام این فرایند افراد حرفه ای یا صاحبین کسب و کار معمولا از ابزارهای زیر برای رسیدن به اهداف خود استفاده میکنند که عبارتند از:

 1. آنالیز داده های دریافتی (google analytics)
 2. بهینه سازی سایت برای موتور هیا جستجو (SEO)
 3. انجام تبلیغات کلیکی یا CPC
 4. اجرای کمپین در شبکه های اجتماعی (تبلیغات انبوه) 
 5. ایمیل مارکتینگ هدفمند (Email Marketing)

 

 • دیجیتال مارکتینگ آفلاین: 

همه ما تااکنون کسب و کار های سنتی را دیدیم که به مرور زمان رشد چشمگیری داشتند، اما دلیل این رشد چیست؟ قطعا یک کسب و کار سنتی که به این صورت پیشرفت داشته است یک استراتژی داشته است که ما در ادامه برای شما 4 ابزاری که در این استراتژی تاثیر گذارند را برای شما معرفی کرده ایم که شامل موارد ذیل هستند:

 1. بازاریابی محیطی (استفاده از بیلبورد، تراکت و…)
 2. بازاریابی تلفنی، صوتی (استفاده از تبلیغات میان برنامه ای)
 3. تی وی مارکتینگ (پخش تیزر تبلیغاتی)
 4. بازاریابی با تلفن (ارسال پیامک)

نکته! گفتنی است که (بازریابی آفلاین مخصوص  شغل های سنتی نبوده و امروزه تمامی بیزینس های مجازی میبایست از این نوع بازاریابی استفاده کنند، به صورت خلاصه این 2 نوع دیجیتال مارکتینگ مکمل یکدیگر هستند.)

 

خدمات دیجیتال مارکتینگ را بشناسید

 

خدمات دیجیتال مارکتینگ شامل چه عناوینی است؟

 در صنعت دیجیتال مارکتینگ هر شغلی میتواند حضور داشته باشد و میتواند خدمت و یا محصول خود را به عموم مردم معرفی نماید. در همین مسیر بسیاری از شغل ها و کسب و کار ها وجود دارند که با چالش های سنگینی مواجه میشوند و برای جلوگیری از بروز این مشکل استراتژی های خاص محتوایی و مارکتینگ خود را بازسازی و دوباره از سر تدوین میکنند. یادتان باشد که صتعت دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد تا فرد به خوبی افراد جامعه را شناخته باشد تا بتواند تقویم دقیق برای یک برند و یا بیزینس تدوین نماید. در خدمات digital marketing  به طور کلی در 2 بستر (web و social media )ارائه میشود.

اجزای دیجیتال مارکتینگ را بشناسید!

در ادامه قسمت بالا که به صورت کامل برایتان توضیح دادیم که یک آژانس دیجیتال مارکتینگ چه خدماتی را ارائه میدهد، زمان آن رسیده تا به صورت جامع انواع و روش های کار این سری شرکت ها را برای شما شفاف سازی کنیم.

 1. Seoیا بهینه سازی سایت برای موتور جستجو

یکی از مهم ترین اهداف برای یک سایت سئوی کلمات کلیدی آن است که در این روش یک سئو کار تلاش میکند تا آن وب سایت به اهداف خود رد یک کلمه یا رشته خاص برسد و برند خود را بیش از قبل مطرح کند. این فرایند توسط افراد حرفه ای صورت میگیرد.

 1. بازاریابی در شبکه های اجتماعی

با  ترند شدن و حجوم بسیاری از افراد به شبکه های اجتماعی این بستر فراهم شده تا افراد بتوانند بیش از قبل خود را در این عرصه به نمایش بگذارند. رشد شبکه اجتماعی به خصوص اینستاگرام بسیار زیاد بوده و کسب و کار های اینترنتی زیادی در دوران ویروس کرونا راه اندازی شده. تبلیغ و معرفی برند یا سایت شما به مردم از طریق محتوا های شبکه اجتماعی و هدایت ان به سایت شما یک امر دایمی و کاربردی است و از اهداف اصلی بازاریابی میباشد.

 1. بازاریابی ویروسی

این روش یکی از رو.ش های بازاریابی دیجیتال اسدیجیتال مارکتینگ چیستت که با کمک سوشیال ها صورت میگیرد و باعث میشود اسم و برند شما در دهان مردم مانند یک چرخ بچرخد و افراد زیادی به برند شما ملحق شوند. برای انجام این کار نیازمند یک کمپین خلاقانه هستید تا اینکا را برای شما انجام دهند و قدرت برند شما را از قبل بیشتر کند.

 

وظایف اصلی آژانس مارکتینگ چیه

 

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست و چه وظایف مهمی دارد؟

اگر بخواهیم خیلی شفاف برایتان توضیح دهیم، این سری شرکت ها کارهای دیجیتالی و مربوط به فضای مجازی را به جای شما انجام میدهند تا سرعت ارتقا و رشد بیزینس شما بالاتر رود. هرکسی که در این آزانس دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکند یک وظیفه مشخض و معلومی دارد.

داده کاوی یا data Collect یکی از اضلی ترین رکن های اصلی آزانس دیجیتال مارکتینگ است زیرا، این سری داده ها به افراد متخصص کمک میکند تا با استراتژی و به صورت مداوم بیزینس شما را ارتقا دهند و کمپین های موفقی را استارت بزنند. نمونه ای وظایفی که Digital Marketing Agency دارد:

 • بررسی بازار و کسب و کار

اولین حرکت و گام یک آزانس این است که با مطالعه و بررسی بیزینس شما بازار هدف شما را پیدا کند. برای مثال بعضی اوقات کسب و کار شما نسبت به خواسته ای که دارد نیاز دارد تا تبلیغات هدفمند یا کمپین قوی اجرا شود و یک آژانس خوب با بررسی و مطالعه روی بازار کار شما میتواند اینکار را به خوبی انجام دهد.

 • اجرا و پیاده سازی استراتژی

این قسمت نسبتا به شغل شما میتواند سخت یا حتی آسان باشد زیرا، مدیر شرکت دیجیتال مارکتینگ میبایست مرتب اهداف پروژه، لوازم و ابزارهای پروژه و هزینه و متخصصین مورد نیاز را در نظر داشته باشد تا ضرر احتمالی گریبان گیر فرد نشود.

 • طراحی سایت و سئو

اینجا دقیقا نقطه اتصال هر کسب وکاری است زیرا کار سنتی با سایت و سوشیال مدیا ها تبدیل میشود به بیزینس دیجیتال و مدرن و اینجاست که کارمندان آژانس یک سایت حرفه ای با اهداف سئو پیاده سازی میکنند.

 • بازاریابی محتوایی

همیشه از گذشته گفتند که محتوا پادشاه است و همین یک جمله باعث میشود که یک کسب و کار بتواند سودهای زیادی را کسب کند و پیشتازی کند. محتوای خوب مانند خون در رگ هاست و همه جا روان است و  این به معناست که سایت یا پیجی که محتوای خوبی دارد همیشه برقرار است و شرکت های دیحیتال مارکتینگ این وظیفه را دارند تا برای شما محتوای همیشه سبز تولید کنند.

دکتر محمد حسین نظری
6

من و تیم ما در آکادمی بیشتر بدرخش، به شما کمک میکنیم تا بتوانید به راحتی از اینترنت و فضای مجازی کسب درآمد کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
× چطور میتونیم بهت کمک کنیم؟